Media Agent TV
Styl Forma Tematyka


Wstęp
Gatunki dziennikarskie
Gatunki dziennikarskie - styl, forma, tematyka
Polecane
hotel-prestige.com.pl/turystyka/podroze/241-najlepszy-sposob-na-zwiedzanie-przewodnik-po-krakowie

Recenzja

Recenzja jest artykułem. Ale jest to artykuł specyficzny. Co prawda jest oceniający, krytyczny, subiektywny, ale dotyczy przede wszystkim kultury. Recenzuje się (czyli poddaje ocenie) aktualne wydarzenia książkowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, audycje, koncerty itd. Jest to gatunek dziennikarski, który ma olbrzymi wpływ na kształtowanie się opinii publicznej.

W Stanach Zjednoczonych recenzenci cieszący się dużym autorytetem wśród opinii publicznej swoją nieprzychylną recenzją mogą np. doprowadzić do klapy danek produkcji filmowej. W Polsce podobną siłę pokazała nieprzychylna recenzja znanego krytyka filmowego Tomasza Raczka wobec polskiej komedii rozgrywającej się w Warszawie.

Według Encyklopedii Wiedzy o Prasie:

Recenzja to sprawozdawcze omówienie, krytyczna ocena lub analiza książek, spektakli, wystaw, koncertów i innych aktualnych zjawisk artystycznych. Występuję w prasie, radiu lub TV.

Pisząc recenzję dziennikarz powinien pamiętać o tym, że musi ona spełniać określone funkcje poznawczo-oceniające, popularyzatorsko-propagandowe, wychowawcze, postulatywne, artystyczno-programowe. Recenzja może dotyczyć jednego dzieła lub zespołu dzieł poruszających podobną tematykę.

Recenzenci bardzo często lubią konfrontować ze sobą np. spektakle teatralne mające premiery w tym samym czasie, aby jeszcze dobitniej ukazać braki jednego z przedstawień. Recenzja może mieć również charakter zwięzłego omówienia, felietonu odznaczającego się subiektywnym ujęciem i lekkim tonem bądź pogłębionego szkicu krytycznego.

Recenzja w Polsce ma ponad 200-letnią tradycję. Recenzję pisała zarówno Konopnicka jak i Prus czy Świętochowski. Podobnie jak felieton, recenzja ukazuje specyficzny styl pisarski autora, jego poczucie humoru oraz zdolność szczegółowej analizy tematu. Stąd cieszy się do tej pory tak dużą popularnością wśród dziennikarzy i odbiorców. Czasy Prusa czy Konopnickiej jednak dawno minęły i obecnie w Polsce brakuje dobrych recenzentów, którzy mieliby faktyczny wpływ na kształtowanie gustów czytelników.


Wasze komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Bądź pierwszy!
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
VIDEO
Jak zostać reporterem wiadomości?
Praca na tle zielonych ekranów:


Transmisje na żywo:
Najczęściej komentowane:
Szkoda, że w Polsce każda dyskusja przeradza się w kłótnie:/ dzinnikarze natomiast zamiast moderować czytaj cały>>
Nie ważne w jakim rodzaju rozmowy wystąpił by Niesioł czy Kaczor to i tak to będzie wyglądać zawsze czytaj cały>>
Zdecydowanie moja ulubiona forma dziennikarska:D No może jeszcze recenzja;) czytaj cały>>
Teraz recenzentem moze być praktycznie każdy. Nie trzeba żadnej wiedzy żeby np. napisać i opublikowa czytaj cały>>
Słuchając i czytając niektórych naszych dziennikarzy mogło by się wydawać, że z podstawami swojego z czytaj cały>>
Ja to zawsze myślałem, że wywiad to wywiad:D Kto by przypuszczał, ze się dzieli na tyle rodzajów:/ czytaj cały>>

Copyright © 2012 by mediaagent.pl