Media Agent TV
Styl Forma Tematyka


Wstęp
Gatunki dziennikarskie
Gatunki dziennikarskie - styl, forma, tematyka
Polecane
frisco opinie

skuteczne odchudzanie

Poznanie podstaw kluczem do sukcesu

Media są określane mianem „czwartej władzy”. Ich niewątpliwy wpływ na kształtowanie opinii publicznej staje się coraz bardziej widoczny. Paradoks całej sytuacji polega jednak na tym, że przy wciąż rosnącej roli jaką odgrywają media traci na znaczeniu zawód dziennikarza, który z mediami jest nierozerwalnie związany.

O dziennikarstwie mówi się już jako o zawodzie wymierającym. Powszechny dostęp do internetu, a także rozwój nowych mediów, który sprawił, że informacje możemy uzyskać w dowolnym momencie włączając swojego smartfona lub tablet – to doprowadziło do upadku dziennikarstwa w klasycznej formule i sprawiło, że obecnie dziennikarzem może być każdy. Jeszcze nigdy żadne nowe medium nie było tak blisko usunięcia swoich poprzedników.

Kiedy pojawiło się radio zaczęto mówić o końcu prasy – do tego nie doszło, kiedy pojawiła się telewizja zaczęto mówić o końcu radia – do tego również nie doszło, natomiast kiedy pojawił się internet i zaczął był wykorzystywany do przekazywania informacji – nakłady gazet drastycznie zmalały, radio stało się dostarczycielem rozrywki a nie informacji, telewizja natomiast powoli zostaje przez internet wchłonięta (we Francji pojawiły się już odbiorniki dostosowane do odbioru telewizji internetowej).

Ta cała sytuacja doprowadziła do masowych zwolnień w redakcjach – obecnie newsów szuka się najpierw w internecie, a dopiero potem wysyła ewentualnie reportera żeby zgłębił temat. Nie potrzeba już tylu researcherów, nie potrzeba już tylu dziennikarzy śledczych (utrzymanie ich jest zbyt drogie przy rozpracowywaniu przez nich jednego tematu przez kilka miesięcy), potrzeba za to kreatorów opinii, głosu społeczeństwa – publicystów.

Tendencję wskazują bowiem, że co prawda nie ma już tylu etatów dla dziennikarzy, natomiast ci, którzy pracują w tym zawodzie, są to osoby o szczególnych kwalifikacjach i doświadczeniu. To oni swoim nazwiskiem przyciągają ludzi do swoich programów, audycji, tygodników. Przyszłość polskiego dziennikarstwa sprowadza się zatem do tego, że zostanie niewielka, hermetyczna grupa osób, które będą w stanie za pomocą dostępnych metod, znaleźć, zakodować i przekazać w jak najszybszym czasie informację jak największej rzeszy odbiorców.

Co pozostaje adeptom dziennikarstwa? Korzystanie z tego co dają nowe media. Jeżeli ktoś jest naprawdę dobry i ma siłę przebicia, a przy tym potrafi tworzyć dyskusję, w której bierze udział znaczna grupa odbiorców, to wydawcy w końcu go zauważą. Bardzo ważne jest jednak, aby padawan dziennikarstwa ciągle poszerzał swoją wiedzę.

Musi mieć przy tym odpowiedni warsztat dziennikarski, aby móc ową wiedzę przekazać. W dziennikarstwie, podobnie jak w każdym innym zawodzie, ważne są podstawy. Tymi podstawami są styl i gatunki dziennikarskie, które trzeba poznać i umieć wykorzystać w praktyce. Dopiero wtedy padawan ma szansę stać się Jedi.


Wasze komentarze
  • Dodany przez NeoRetro
  • Słuchając i czytając niektórych naszych dziennikarzy mogło by się wydawać, że z podstawami swojego zawodu są raczej na bakier;)
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
VIDEO
Jak zostać reporterem wiadomości?
Praca na tle zielonych ekranów:


Transmisje na żywo:
Najczęściej komentowane:
Szkoda, że w Polsce każda dyskusja przeradza się w kłótnie:/ dzinnikarze natomiast zamiast moderować czytaj cały>>
Nie ważne w jakim rodzaju rozmowy wystąpił by Niesioł czy Kaczor to i tak to będzie wyglądać zawsze czytaj cały>>
Zdecydowanie moja ulubiona forma dziennikarska:D No może jeszcze recenzja;) czytaj cały>>
Teraz recenzentem moze być praktycznie każdy. Nie trzeba żadnej wiedzy żeby np. napisać i opublikowa czytaj cały>>
Słuchając i czytając niektórych naszych dziennikarzy mogło by się wydawać, że z podstawami swojego z czytaj cały>>
Ja to zawsze myślałem, że wywiad to wywiad:D Kto by przypuszczał, ze się dzieli na tyle rodzajów:/ czytaj cały>>

Copyright © 2012 by mediaagent.pl