Media Agent TV
Styl Forma Tematyka


Wstęp
Gatunki dziennikarskie
Gatunki dziennikarskie - styl, forma, tematyka
Polecane
zielony jęczmień

News, notatka, wzmianka

Krótkie formy gatunkowe mają za zadanie w sposób jasny i czytelny przekazać informacje w jak najszybszym czasie. Obecnie stają się jednymi z najpopularniejszych form przekazywania informacji ze względu na wiecznie zabieganego odbiorcę o ograniczonym czasie. Do krótkich form gatunkowych należy news, notatka i wzmianka.

News jest informacją krótką, istotną. To o newsy walczą redakcję. News w swojej treści bowiem powinien zawierać informację, która dotyczy spraw ważnych lub która miała być zatajona przed opinią publiczną. Newsy dzieli się na rodzaje ze względu na źródło pochodzenia.

Wyróżnia się newsy farciarskie – mówi się wtedy, że temat sam trafił do rąk dziennikarza, newsy drugiej świeżości – dotyczą przekazywania nowych szczegółów przy znanym już szerszej publiczności temacie, newsy wiszące – dotyczą tematów kontrowersyjnych, które większość dziennikarzy boi się poruszyć. Medioznawcy przy newsach wskazują również na rodzaj informacji kreowanej.

Występuję ona wtedy kiedy redakcja nie może znaleźć tematu, wtedy dziennikarz ma za zadanie stworzenie newsa – jest to zachowanie patologiczne i łamie zasadę obiektywizmu dziennikarskiego. Niemniej jest spotykane w mediach. Ciekawym rodzajem newsa, który zdobywa coraz większą popularność we współczesnych mediach jest „fait divers” – jest to soft news spełniający funkcję relaksacyjną, dotyczy nietypowych sytuacji, ciekawych i barwnych osób, które przeżyły dziwne bądź tajemnicze wydarzenie (często spotykany w tabloidach).

Notatka – jest to informacja niepełna, nieposiadająca własnego tytułu. Najczęściej nawiązuje ona do dłuższego artykułu lub większego materiału telewizyjnego. Może być stylizowana.

Notka redakcyjna – rodzaj notatki dołączonej do konkretnego artykułu najczęściej napisana w imieniu całej redakcji i skierowana bezpośrednio do odbiorców danego medium.

Wzmianka – krótsza niż notatka, najczęściej też o mniejszej wadze. Bardzo często stanowi komentarz pod opublikowanym zdjęciem. Jak sama nazwa wskazuje wzmianka nie informuje wyczerpująco, może być napisana ogólnikowo, wręcz błaha.


Wasze komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Bądź pierwszy!
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
VIDEO
Jak zostać reporterem wiadomości?
Praca na tle zielonych ekranów:


Transmisje na żywo:
Najczęściej komentowane:
Szkoda, że w Polsce każda dyskusja przeradza się w kłótnie:/ dzinnikarze natomiast zamiast moderować czytaj cały>>
Nie ważne w jakim rodzaju rozmowy wystąpił by Niesioł czy Kaczor to i tak to będzie wyglądać zawsze czytaj cały>>
Zdecydowanie moja ulubiona forma dziennikarska:D No może jeszcze recenzja;) czytaj cały>>
Teraz recenzentem moze być praktycznie każdy. Nie trzeba żadnej wiedzy żeby np. napisać i opublikowa czytaj cały>>
Słuchając i czytając niektórych naszych dziennikarzy mogło by się wydawać, że z podstawami swojego z czytaj cały>>
Ja to zawsze myślałem, że wywiad to wywiad:D Kto by przypuszczał, ze się dzieli na tyle rodzajów:/ czytaj cały>>

Copyright © 2012 by mediaagent.pl