Media Agent TV
Styl Forma Tematyka


Wstęp
Gatunki dziennikarskie
Gatunki dziennikarskie - styl, forma, tematyka
Polecane
parkingi lotnisko modlin

Inne formy grupowej rozmowy

Dyskusja jest jednym z najbardziej medialnych gatunków dziennikarskich. Nie jest natomiast jedynym gatunkiem informacyjno-publicystycznym, w którym dochodzi do wymiany poglądów pomiędzy dyskutantami.
Debata – popularna forma wymiany argumentów, stosowana na uczelniach, w polityce a także w mediach. Roztrząsanie problemu, omawianie zagadnienia.

Polemika – walka na słowa, ostra dyskusja. Może się rozgrywać w studiu telewizyjnym, ale bardziej znane są polemiki prasowe pomiędzy publicystami. Jest to wtedy forma wypowiedzi autora będąca odwołaniem do innego tekstu.

Rozmowa – tym różni się od dyskusji, że nie ma na celu zwycięstwa jednej ze stron. W rozmowie chodzi o wymianę myśli i konfrontację poglądów jej uczestników na jakiś aktualny temat. Rozmowa ma na celu spopularyzowanie omawianego tematu lub problemu i pokazanie go odbiorcom poprzez pryzmat różnych perspektyw dyskutantów.

Panel – podobnie jak w rozmowie, chodzi o wymianę myśli i konfrontację poglądów. Uczestnikami są natomiast specjaliści – eksperci w danej dziedzinie, którzy dyskutują nad problemem pod kątem nauki.

Każdą z powyżej opisanych form można często zaobserwować w mediach. Najczęściej korzystają z nich dziennikarze radiowi i telewizyjni. Dyskusja, jak już zostało wspomniane, jest najbardziej medialnym ze wszystkich wymienionych gatunków. Jest bowiem rodzajem pojedynku na słowa. Walki, którą obserwują odbiorcy.

Zwycięzcą jest zawsze strona, która nie dość, że użyła najbardziej przemawiających do ludzi argumentów to jeszcze potrafiła dobrze skonfrontować swoje poglądy z poglądami adwersarzy. Tak zwana „celna riposta” jest w dyskusji niezmiernie ważna. Świadczy również o odpowiednim wyrobieniu referenta oraz o jego doświadczeniu w bojach na słowa.


Wasze komentarze
  • Dodany przez ESterka
  • Nie ważne w jakim rodzaju rozmowy wystąpił by Niesioł czy Kaczor to i tak to będzie wyglądać zawsze tak samo: jeden będzie wyzywał drugiego od świrów, a drugi pierwszego od zdrajców narodu:/ - niektórzy politycy muszą się po prostu nauczyć najnormalniej w świecie rozmawiać!
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
VIDEO
Jak zostać reporterem wiadomości?
Praca na tle zielonych ekranów:


Transmisje na żywo:
Najczęściej komentowane:
Szkoda, że w Polsce każda dyskusja przeradza się w kłótnie:/ dzinnikarze natomiast zamiast moderować czytaj cały>>
Nie ważne w jakim rodzaju rozmowy wystąpił by Niesioł czy Kaczor to i tak to będzie wyglądać zawsze czytaj cały>>
Zdecydowanie moja ulubiona forma dziennikarska:D No może jeszcze recenzja;) czytaj cały>>
Teraz recenzentem moze być praktycznie każdy. Nie trzeba żadnej wiedzy żeby np. napisać i opublikowa czytaj cały>>
Słuchając i czytając niektórych naszych dziennikarzy mogło by się wydawać, że z podstawami swojego z czytaj cały>>
Ja to zawsze myślałem, że wywiad to wywiad:D Kto by przypuszczał, ze się dzieli na tyle rodzajów:/ czytaj cały>>

Copyright © 2012 by mediaagent.pl